W poszukiwaniu świątecznych inspiracji oraz głodni  historycznych ciekawostek, w poniedziałek, 11 grudnia, uczniowie klas szóstych wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Gniezna. 
Po gwałtownym załamaniu pogody, gdy rankiem, w dniu wyjazdu, powitał nas śnieżny krajobraz, nie zważając na złośliwość aury, wyruszyliśmy w podróż pełną przygód. 
Odwiedziliśmy fabrykę bombek „Gabiglass”, w której zorganizowano dla nas zwiedzanie i warsztaty rękodzielnicze. Każdy uczestnik wykonał własne bombki oraz otrzymał prezent z zamówioną wcześniej dedykacją. 
Z zajęć artystycznych odebrał nas lokalny przewodnik i zafundował nam szybką rundę po okolicy. Spacerowaliśmy ulicami miasta i podziwialiśmy zabytki pierwszej polskiej stolicy. Odwiedziliśmy Bazylikę prymasowską i podziwialiśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które w 18 odsłonach opowiadają o życiu i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Jednak największą atrakcją dla dzieci okazała się wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niestety, nie z racji podziwianych tam eksponatów, czy projekcji filmów w technologii 3D (choć była to, rzeczywiście, nie lada gratka!), ale z powodu tego, że pracownicy muzeum otworzyli je tego dnia tylko dla nas! (w poniedziałki muzeum jest nieczynne). 
W dobrych nastrojach, choć zmęczeni i głodni, ale za to mocno dotlenieni, udaliśmy się na ciepły posiłek przed długą podróżą. 
W drodze powrotnej w autokarze panowała niepowtarzalna atmosfera, którą budowały śpiew, wesołe zabawy, „wyzwania” i niekończące się integracyjne przesiadki ;-)

 

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Aksamit-Sowińska

 

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

13 grudnia 2017
Śladami Piastów

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska