W środę, 8 listopada 2023 r. uczniowie klasy VII oraz VIII wraz z polonistką – p. Edytą Smulczyńską, wychowawczynią klasy VII – p. Alicją Juszczak oraz p. Barbarą Jagiełło wybrali się na niecodzienną lekcję do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., by sprawdzić, czy Fredro wciąż bawi.
Na scenie mogliśmy zobaczyć galerię postaci stworzonych przez mistrza Aleksandra Fredrę, intrygi towarzyszące komediowej fabule oraz usłyszeć wartkie, zabawne dialogi. I choć język fredrowski jest zdecydowanie trudny dla współczesnego młodego widza, może się spodobać nawet mało doświadczonemu odbiorcy żywego słowa.
 

Pełczycka młodzież delektowała się świetnym spektaklem wyreżyserowanym przez Andrzeja Ozgę (przynajmniej mam taką nadzieję), zachwycała się rolami wykreowanymi przez aktorów (zdecydowanie ja). Na pochwałę naszych uczniów zasłużył Jan Mierzyński, który wcielił się w postać Papkina. Dopiero na scenie dało się zauważyć, jak komiczna to postać…
 

Po strawie duchowej udaliśmy się do restauracji McDonald’s, by posilić również nasze ciała. Tego punktu wycieczki nie przepuściliby ani ci młodsi, ani ci starsi uczestnicy wycieczki.
Siódmoklasiści i ósmoklasiści to młodzież, która zdecydowanie sprawdza się podczas lekcji w terenie. Dziękuję za wspólne przeżycia i obcowanie z kulturą żywego słowa. Oby więcej takich doświadczeń!

 

Tekst: Edyta Smulczyńska
Zdjęcia: Alicja Juszczak

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

10 listopada 2023
Czy Fredro wciąż bawi?

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska