W miniony czwartek w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach odbył się II Wigilijny Wieczór Kolęd. Wspólny śpiew kolęd przypomniał nam o radości, która płynie z Bożego Narodzenia. To także czas, w którym Bóg, przychodzący zbawiać świat, został uwielbiony. Kolędy są niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W dorobku kulturalnym i folklorystycznym Polska jest jednym z krajów, które ma ich najwięcej, blisko 500. Nie ma katolickiego narodu, który by nie posiadał własnych kolęd.
Kontynuując świąteczną tradycję, 15 grudnia nasza szkoła wypełniła się śpiewem. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów. Czwartoklasiści przybliżyli nam historię poszczególnych kolęd i pięknie zapowiadali występujących artystów (przygotowanie: Agnieszka Aksamit-Sowińska & Alina Sitasz). Każda klasa pod opieką wychowawców przygotowała, a następnie przedstawiła, swoje piosenki świąteczne, kolędy i pastorałki. Kilku klasom towarzyszył akompaniament w wykonaniu naszych uczniów: Mateusz Starzyński (kl. 8a) oraz Michał Świrski (kl. 4a) na gitarach, natomiast Maria Sitasz (kl. 4b) na pianinie. Uroczystość uświetnił kwartet (Anna Turczyk, Maria Sitasz, Pola Juszczak, Lena Walaszczyk), który zaprezentował utwór „Kolęda dla nieobecnych” na głosy, oraz zespół Szkolnego Koła Wolontariatu, wykonując kolędę z przesłaniem „Przekażmy sobie znak pokoju”. 
Razem z nami zaśpiewali goście, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Nastrój spotkania podkreśliła piękna scenografia (Barbarę Jagiełło & Katarzynę Matys), oprawa muzyczna (Marta Piotrowska) oraz słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych Rodziców. 
Na zakończenie uczniowie klas IV podarowali wszystkim przybyłym własnoręcznie upieczone pierniczki wraz z kawałeczkiem opłatka, a Dyrektor Szkoły, pani Alicja Burda, złożyła wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. 

tekst: Alina Sitasz

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

20 grudnia 2022
II WIGILIJNY WIECZÓR KOLĘD

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska