„Czar poezji polega na tym, że jest ona skrótem myślowym i metaforą, i najczęściej marzeniem jeszcze…”


Cytat Zbigniewa Herberta był motywem przewodnim XIX Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla gimnazjalistów, który odbył się w naszej szkole 13 lutego 2018 r.
Nie są to przychylne czasy dla miłośników literatury. Poezja nie wzbudza takich emocji jak nowinki z internetu, które łatwiej przyswoić i zrozumieć. Tam można skrótami, szybko i niedbale. Jednak istnieją też tacy, którzy potrafią dostrzec magię słowa i czarować obrazami utkanymi z wersów i strof. Artystyczna recytacja poezji różni się od codziennego języka. Wymaga nienagannej dykcji, stosowania odpowiednich środków wyrazu, takich jak: dynamiki, tempa, intonacji, barwy, precyzji słowa, frazowania. Nie wystarczy mówić jedynie zrozumiale i poprawnie. Trzeba to uczynić w sposób niezwykle sugestywny i porywający. Liczy się nie tylko talent, ale również codzienna, żmudna praca nad nienaganną dykcją. Dlatego jury w składzie: p. Edyta Smulczyńska, p. Wanda Worach i p. Mirosław Musik, miało bardzo trudne zadanie, by wyróżnić tych najlepszych, by  uchwycić nieuchwytne. 


Wyniki:
1. miejsce ex aequo Zofia Bil z kl. II b i Antoni Sowiński z kl. III a;
2. miejsce Aleksander Grygier z kl. III a;
3. miejsce Magdalena Wojtal z kl. II b.


Wyróżnienia:
Mateusz Kozioł z kl. II b, Paulina Sowa z kl. II b, Hanna Pal z kl. II b.


W nagrodę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i czekolady.
Podczas popołudniowego spotkania z poezją recytatorzy i goście mogli spróbować słodkich wypieków, za co bardzo dziękuję zaangażowanym  uczniom i rodzicom oraz Stowarzyszeniu „Ala i As”, które również sponsorowało poczęstunek.


Wszystkim recytatorom bardzo dziękuję za udział w konkursie, a wyróżnionym jeszcze raz gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

 

Tekst i fotografia: organizator konkursu Małgorzata Kaczmarek-Wodonos

 

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

25 lutego 2018
Konkurs recytatorski

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska