ul. Ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

sp@sppelczyce.pl

Lekcja inna niż zwykle
23 października 2017

 

 

 

edukacja 

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

Szkoła Podstawowa

Był piękny, słoneczny dzień - 2. października. Z samego rana, uczniowie klas IIIa i IIIb spotkali się przed szkołą ze swoimi opiekunkami – p. Małgorzatą Potocką, p. Wiolettą Zielińską i p. Agnieszką Tarczyńską, aby odbyć lekcję bardziej życiową niż w szkolnych ławach. Tego dnia jechaliśmy do gospodarstwa wiejskiego państwa Mazurów do Przekolna.
 

Na miejscu przywitała nas gospodyni – pani Magda, która z ochotą i zaangażowaniem opowiadała o codziennej pracy rolników. Po chwili dołączył mąż pani Magdy. Oglądanie gospodarstwa zaczęliśmy od laboratorium, gdzie bada się wilgotność i poziom zanieczyszczeń zbóż. Wiedza ta jest istotna, aby właściwie zagospodarować późniejszą obróbką ziaren. 
 

Następnie rolnicy pokazali nam swoją dumę – pięknie przygotowane na tę okazję, nowoczesne maszyny rolnicze, takie jak kombajny, ciągniki, rozrzutniki, opryskiwacze. Ta część zwiedzania najbardziej przypadła do gustu chłopcom. Zobaczyliśmy i poznaliśmy zastosowanie olbrzymich silosów do przechowywania zbóż. Dowiedzieliśmy się, że nasi gospodarze zajmują się uprawianiem między innymi pszenicy, żyta, rzepaku, owsa, pszenżyta.
 

Po ciekawym, ale jednocześnie wyczerpującym zwiedzaniu, nadszedł czas na chwilę odpoczynku. Słynna polska gościnność nie zawiodła. Zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Mogliśmy skosztować wybornej kiełbasy z grilla i ciasta upieczonego przez mamę naszych kolegów – Michała i Kubę Mazurów. 
Czas na wsi uwieńczony został chwilą zabaw na świeżym powietrzu. Niektórzy grali w piłkę, zbierali kasztany, a inni zajęli się serdeczną gromadką wyjątkowo towarzyskich kotów, których oczywiście nie mogło zabraknąć w gospodarstwie. 
    

Wszystkim spodobała się taka forma przeprowadzania zajęć szkolnych. Niektóre dzieci miały okazję pierwszy raz w życiu zobaczyć życie na wsi. Przed wyjazdem podziękowaliśmy gospodarzom, a następnie wróciliśmy do Pełczyc.


 

Tekst: Wioletta Zielińska
Zdjęcia: Małgorzata Potocka