24 lutego 2022 roku Armia Rosyjska na rozkaz prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina przekroczyła granicę wolnej, demokratycznej Ukrainy dopuszczając się zbrodniczego aktu agresji militarnej na niespotykaną od czasu II wojny światowej skalę. 
Naród ukraiński zareagował w jedyny możliwy, jakże dobrze nam Polakom znany sposób, postawił zdecydowany opór agresorowi, bohatersko walcząc o wolność i niepodległość swojej ojczyzny. Ta wojna trwa już ponad osiemdziesiąt dni i nie sposób wyrokować kiedy i w jaki sposób się zakończy. 
Ten straszny czas, to również czas próby dla nas wszystkich, dla wszystkich ludzi dobrej woli. Polacy swój egzamin z człowieczeństwa zdają wybitnie. Otworzyliśmy nasze serca, ramiona i drzwi przyjmując pod swoje dachy około 3,5 mln uchodźców, ludzi przygniecionych tragedią wojny, którzy utracili dorobek całego życia, dla których zawalił się cały świat. 
Niosąc bezinteresowną pomoc potrzebującym udowadniamy i wierzymy szczerze w to, że ludzi dobrej woli jest więcej.  
13 maja 2022 r. o godz. 16:00 w sali widowiskowej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach odbył się koncert charytatywny „(…) LUDZI DOBREJ WOLI JEST WIĘCEJ …”, który rozpoczęła piosenką Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” – Ania Turczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Pełczycach.
Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: przedstawiciel Związku Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie pani Patrycja Dobrowolska, wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego pan Paweł Szuber, włodarze naszej gminy: przewodniczący Rady Miejskiej w Pełczycach pan Marek Sowiński oraz burmistrz Pełczyc pan Mirosław Kluk, dyrektorzy szkół i przedszkola gminy Pełczyce, kierownicy jednostek samorządowych.
Podczas czterogodzinnego koncertu występowały dzieci i młodzież z gminy Pełczyce prezentując swoje talenty. Od najmłodszych – przedszkolaków począwszy, na dorosłych skończywszy. Mogliśmy podziwiać śpiew i tańce w wykonaniu wszystkich grup naszego przedszkola, uczniów ze szkół podstawowych z Będargowa, Chrapowa, Lubiany i Pełczyc wraz z uczniami z Ukrainy. Uroczystość uświetniły popisy gry na instrumentach: flecie, skrzypcach, dzwonkach i pianinie w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Choszcznie. Niewątpliwą atrakcją były występy Top Dance oraz Akordu zespołów działających przy Szkole Podstawowej w Pełczycach. W finale zaśpiewał dla nas, wszystkim dobrze znany chór Vox Dei.
Odbyły się liczne licytacje, sprzedaż biletów-cegiełek, ciasta, kawy, herbaty, waty cukrowej, popcornu, a cały dochód  (zebraliśmy:11.027,05 zł) został przekazany na ręce pani Patrycji Dobrowolskiej,  przedstawiciela Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie, który od 2014 r., jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, w sposób przemyślany, zorganizowany i skuteczny zajmuje się niesieniem niezbędnej pomocy humanitarnej na tereny Ukrainy objętej działaniami wojennymi.
Pozostaje on w stałym kontakcie ze szpitalami cywilnymi i wojskowymi, Zbrojnymi Siłami Ukrainy, organizacjami humanitarnymi oraz z wieloma wolontariuszami, którzy w sposób skuteczny dokładają wszelkich starań, aby niezbędna pomoc trafiła do wszystkich potrzebujących w Ukrainie. Dzięki wielokrotnie sprawdzonym ludziom dobrej woli dysponują transportem, którym dostarczają pomoc bezpośrednio do poszczególnych miejsc w Ukrainie w postaci żywności, środków czystości, materiałów do przetrwania w trudnych warunkach oraz leków, pomocy medycznych i najpotrzebniejszych sprzętów dla szpitali i karetek. Związek Ukraińców wspiera również działania pomocowe skierowane do uchodźców z Ukrainy znajdujących się w Szczecinie i całym naszym regionie. Wspiera lokalne fundacje i stowarzyszenia w postaci pomocy rzeczowej oraz informacyjnej.
Otworzyliśmy zatem nasze serca i portfele, bo w gminie Pełczyce ludzi dobrej woli jest więcej….i wierzymy w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nam….


Niech parafraza tych jakże pięknych, jakże ważnych i jakże zawsze aktualnych słów zapadnie nam głęboko w serca i umysły. Jesteśmy dumni ze swoich postaw - bo mamy do tego prawo, w przekonaniu, że dobro czynić jest zawsze dobrze, gotowi, aby nadal pokornie nieść pomoc potrzebującym tak długo, jak długo będzie taka potrzeba, pamiętając przy tym, że pomoc tylko wtedy jest w pełni wartościowa, gdy jest całkowicie bezinteresowna. 


Serdeczne podziękowania należą się WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, aby przygotować ten wspaniały koncert.

 

Tekst: Alina Sitasz
Foto: Anna Goławska i Eryk Wysocki

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

17 maja 2022
Ludzi dobrej woli jest więcej

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska