W dniach 6-8 listopada, naszą szkołę w Pełczycach odwiedzili wyjątkowi goście: Nicole z Niemiec, Sonal z Indii, Asim z Azerbejdżanu i Pavel z Białorusi. 


Są to profesjonalni trenerzy z Centrum Komunikacji Społecznej w Warszawie, którzy prowadzą unikalne warsztaty językowe dla młodzieży.
Kierując się myślą o lepszej przyszłości młodego pokolenia w swoich zajęciach wykorzystują nowatorskie metody, które odbiegają od codziennych lekcji w szkole i programu nauczania, a przede wszystkim rozwijają u uczniów umiejętności miękkie.
W pierwszym dniu uczniowie poznawali niepokojące zjawisko społeczne tzw. brain drain („drenaż mózgu”), które od dłuższego czasu jest tematem badań naukowych w wielu krajach. Brain drain polega na skłanianiu specjalistów wysokiej klasy do podejmowania pracy w krajach uprzemysłowionych i zapewnieniu im lepszych warunków ekonomicznych i nowoczesnej organizacji pracy poza granicami kraju. Po prezentacji przedstawionej przez Nicole, uczniowie wcielili się w rolę ministrów i jako przedstawiciele rządu mieli wymyśleć działania państwa, które pomogą powstrzymać powstawanie zjawiska brain drain.
Drugiego dnia Asim z Azerbejdżanu opowiadał o tym, jak stworzyć swój własny biznes krok po kroku oraz dawał uczniom wskazówki, w jaki sposób mogą odnaleźć w sobie pasję. Mówił o tworzeniu Start up’o do A do Z oraz podał przykładowy biznesplan. Następnie uczniowie w grupach mieli możliwość wykazać się kreatywnością i stworzyć, a później przedstawić swój własny pomysł na biznes. Tego dnia odbyły się też wybory na prezydenta Polski. Nowym Prezydentem został Kacper Farbisz z IIb, a Jagów stał się nową stolicą Polski.
Jednak najbardziej „niecodziennym” okazał się dla uczniów trzeci dzień spotkania z naszymi gośćmi. Niesamowita Sonal z Indii wprowadzała nas w tajniki medytacji i jogi. Trzygodzinny trening indyjskiej sztuki koncentracji i odnajdywania spokoju ducha był dla wielu z nas pierwszym i unikalnym doświadczeniem. Towarzyszyło nam przy tym dużo zabawnych sytuacji.
Zarówno uczniowie, jak i trenerzy byli bardzo zadowoleni z tych trzech bardzo intensywnych dni i co najważniejsze wszyscy z ogromnym zaangażowaniem brali czynny udział w tych warsztatach. Następnym razem spotkamy się w Warszawie, a później znowu w naszej szkole, gdyż każdy z nas ma nadzieję na kontynuację wspólnych działań. Oprócz Nicole, Sonal, Asima i Pavla czekają na nas w Warszawie inni pasjonaci kreowania lepszej przyszłości młodego pokolenia, z nowymi tematami i wieloma pomysłami, których nasi uczniowie jeszcze nie doświadczyli.

 

 

Tekst i zdjęcia: Marta Piotrowska
 

 

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

14 listopada 2017
Projekt EDUCATIO

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska