Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Głównym przesłaniem tego wyjątkowego dnia jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu  i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W ramach obchodów Dnia Autyzmu realizowane są różnego rodzaju inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osóbze spektrum autyzmu i ich rodzin.
      Nasza placówka również brała udział w jednej z takich akcji - „Polska na Niebiesko”.  Na znak solidarności z osobami będącymi w spektrum autyzmu, nauczyciele i uczniowie przyszli do szkoły w poniedziałek (4 kwietnia) ubrani na niebiesko, ponieważ ten kolor jest symbolem Światowego Dnia Autyzmu. Poprzez swój strój i udział w tej kampanii podkreśliliśmy, że akceptujemy i wspieramy osoby z autyzmem. Z tej okazji przygotowaliśmy również wystawy z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.
        Dzień Autyzmu dał nam, nauczycielom i pedagogom, okazję do tego, aby przekazać całej społeczności szkolnej informacje na temat tego zaburzenia, a przez to integrować grupę, pokazywać i uczyć, jak być dobrymi koleżankami i kolegami, ...człowiekiem! Dlatego wszyscy wychowawcy na godzinach wychowawczych przekazywali swoim wychowankom wiedzę, która jest kluczem do zrozumienia i bycia razem, do tworzenia wzajemnych relacji, a także radzenia sobie z własnymi emocjami. Przeprowadzono warsztaty nt. „Poznaj autyzm”, podczas których odbyła się projekcja filmów „Amazing things happen” oraz „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” wraz z pogadankami.

     Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i przyłączenie się do tego wydarzenia. Mam nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

 

Organizator akcji Monika Łukjańczyk 

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

13 kwietnia 2022
Światowy Dzień Autyzmu

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska