Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto naszej Ojczyzny i każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia w dniu 10 listopada cała społeczność Szkoły Podstawowej w Pełczycach wzięła udział w uroczystej akademii. Wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Uczniowie klasy piątej w swoim montażu słowno – muzycznym przygotowali apel, podczas którego wszyscy zebrani mieli możliwość przypomnienia sobie ważnych faktów z przeszłości Polski. Wysłuchali recytacji wierszy oraz pieśni patriotycznych obrazujących sytuację polityczną na ziemiach polskich, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazali ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o własne państwo. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, a także godna postawa uczniów.
Występ został uświetniony tańcem z biało – czerwonymi szarfami, który zaprezentowały uczennice klasy V. Przepiękny, porywający występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Po przedstawieniu głos zabrała Dyrektor Szkoły, pani Alicja Burda, dziękując uczniom za cenną lekcję historii, podkreśliła szczególny charakter święta,  który na zawsze wpisze się w pamięć jej uczestników.
Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowane  były w dniu rocznicy – 11 listopada – w kościele parafialnym w Pełczycach. Odbyła się uroczysta Msza dziękczynna za Ojczyznę, podczas której zaprezentował się poczet sztandarowy z naszej szkoły. Przedstawiciele uczniów godnie reprezentowali społeczność szkolną.

 

Tekst: Monika Łukjańczyk
Zdjęcia: Anna Goławska

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

14 listopada 2022
Święto Niepodległości

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska