23.03.2023 r. uczniowie klasy 5 udali się do HistoryLandu w Poznaniu  na zwiedzanie wystawy historii Polski zbudowanej z klocków LEGO®. 
W HistoryLandzie uczniowie przenieśli się w samo serce wydarzeń z tysiącletniej historii państwa polskiego i odkrywali je w sposób jakiego dotychczas nie znali.  Na dziesięciu unikatowych makietach wykonanych w skali 1:50 z ponad półtora miliona klocków LEGO® odtworzone zostały najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Eksponaty zbudowane z największą dbałością o każdy szczegół ożywały i wciągały uczniów w wir historycznych wydarzeń. Zobaczyli więc osadę w Biskupinie, bitwę  pod Grunwaldem, bitwę morską pod Oliwą, obronę Westerplatte, bitwę pod Monte Casino, Stocznię Gdańską, a do tego Klasztor na Jasnej Górze, Katedrę Wawelską, Rynek Główny z Sukiennicami, Kościołem Mariackim i Wieżą Ratuszową.
Pobyt w tym interaktywnym centrum odkrywania historii Polski i Polaków wzbogacały uczniom filmy, nagrania audio, wizualizacje i iluminacje. Czekały na nich m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości, interaktywna trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem czy ster do zmiany pogody na ekranie. Dzięki temu każdy uczeń miał możliwość stanąć w szeregu z żołnierzami bitwy pod Grunwaldem i przenieś się w samo serce jednej z największych średniowiecznych bitew; chwycić za ster na pokładzie okrętu „Święty Jerzy”, aby stoczyć walkę ze szwedzką flotą podczas bitwy pod Oliwą czy wejść na interaktywny kokpit i poczuć się jak dowódca podczas obrony Westerplatte.`
Uczniowie mieli też okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „Szlak piastowski”, które były połączeniem przyjemnego z pożytecznym - wyjątkową lekcją historii na żywo.
Wszystko to sprawiło, że zwiedzanie wystawy było dla wszystkich uczniów prawdziwą przygodą. Przygodą, dzięki której wiele cennych informacji na temat historii naszego kraju została automatycznie przez nich wchłonięta. Poznali najważniejsze wydarzenia z losów Polski, dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek i świetnie się bawili. Po wszystkim nie tylko wrócili do domu z uśmiechem na twarzy, ale również z głową pełną historycznej wiedzy, która może okazać się przydatna w szkole.

 

Tekst i zdjęcia: Monika Łukjańczyk

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

27 marca 2023
Wycieczka do Historylandu

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska