„11 listopada obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach pod zaborami Polska odzyskała wolność wraz z końcem pierwszej wojny światowej w 1918 roku. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów”.

 

Tymi słowami  7 listopada 2018 r. rozpoczął się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pani dyrektor Alicja Burda w swoim przemówieniu nauczała młode pokolenie, jak ważne to dla nas święto i w jak ważnym momencie historycznym żyjemy. 
 

Podczas uroczystości cała społeczność uczniowska w duchu patriotycznym odśpiewała hymn narodowy oraz hymn naszej szkoły. Laureatom konkursów plastycznych, poświęconych obchodom rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wręczono dyplomy i nagrody. 
 

Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie klasy II a oraz zespół taneczny „Top Dance” pod kierunkiem pani Teresy Olech i pani Marzeny Lisetto przygotowali program artystyczny, podczas którego  nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych przekazanych poprzez grę młodych aktorów. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. 
 

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanego montażu słowno-muzycznego. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości. Pani dyrektor, dziękując dzieciom, opiekunom i rodzicom, nie potrafiła ukryć wzruszenia…

 

 

Tekst: Alina Sitasz
Zdjęcia: Izabela Rybczyńska

 

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

08 listopada 2018
Wzruszająca lekcja historii

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska