Od dwudziestu lat w naszej szkole odbywają się konkursy recytatorskie dla uczniów gimnazjum. W bieżącym roku szkolnym wysłuchaliśmy uczniów 17.01.2019 r. i była to już ostatnia edycja konkursowa na tym poziomie edukacyjnym. Tematem przewodnim stał się cytat: „Ojczyznę wolną, pobłogosław Panie.”


Patriotyczną tematyką utworów chcieliśmy uczcić ubiegłoroczną 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Gimnazjaliści zaszczycili nas utworami mówiącymi o trudnej historii Polski, patriotyzmie i poświęceniu Polaków w drodze do wolności. Lekcję historii dopełniło również czytanie prozy przez Zofię Bil i Mateusza Kozioła. Podczas przerwy usłyszeliśmy fragmenty opowiadania Elizy Orzeszkowej „Gloria victis”.


W komisji tego roku gościliśmy: p. Ewę Zadłużną w roli przewodniczącej, p. Edytę Smulczyńską i p. Wandę Worach. Kryteria, wg  których oceniani byli recytatorzy, to: dykcja, intonacja, tempo, ekspresja, akcent, interpretacja i ogólne wrażenie.


A oto wyniki konkursu:

  • I miejsce - Zofia Bil z kl. III a,
  • II miejsce - Agata Stankiewicz z kl. III a,
  • III miejsce - Paulina Sowa z kl. III b i Mateusz Kozioł z kl. III b.

 

Publiczność miała okazję spędzić czas w miłej atmosferze, w przestrzeni stylizowanej na kawiarenkę literacką, gdzie znalazło się też coś nie tylko dla ducha, ale i dla ciała. Za słodki poczęstunek i gorące napoje bardzo dziękujemy zaangażowanym rodzicom, którzy upiekli przepyszne ciasta, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pełczycach za dofinansowanie oraz pani Ewie Zadłużnej za obdarowanie uczniów czekoladami.


Recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. Za udział w konkursie wszystkim bardzo dziękuję i życzę dalszych sukcesów.

 

 

Tekst i fotografia: Małgorzata Kaczmarek - Wodonos

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

10 lutego 2019
XX Szkolny Konkurs Recytatorski

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska