Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz sympatycy naszej szkoły już od jesieni 2022 roku przygotowywali się do urodzin Mikołaja Kopernika! W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin twórcy heliocentrycznego Układu Słonecznego i w związku z tym pełczycka społeczność szkolna włączyła się w obchody Roku Kopernikowskiego, przystępując do ogólnopolskiego Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. Organizatorami Programu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Realizatorem z ramienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest Centrum Badań Kopernikańskich.
 

Cykl imprez rozpoczęliśmy 30 listopada 2022 r. grą miejską pt. „Śladami Mikołaja Kopernika”, w której wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Zadania, zagadki i łamigłówki związane z życiem i osiągnięciami tego wielkiego astronoma nie stanowiły dużego problemy dla naszej młodzieży. Nie zabrakło również pytań związanych z historią  i zabytkami miast bliskich Kopernikowi. Startem i metą gry był dziedziniec Ratusza w Pełczycach. Uczestnicy w grupach, z mapami w dłoniach, poruszali się po naszym mieście, szukając wyznaczonych punktów orientacyjnych. Przy każdym punkcie drużyna otrzymywała kolejną kopertę z zadaniem. Ciekawym doświadczeniem w trakcie gry były spotkania z mieszkańcami Pełczyc, którzy służyli swoją fachową wiedzą i dopingowali uczestników zabawy. 
link - kliknij

 

Dnia 6 grudnia 2022 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji z Kopernikiem zatytułowanej „Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem”. Lekcje przeprowadzono na podstawie autorskiego scenariusza napisanego przez naszych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci poznały postać Mikołaja Kopernika – życiorys, osiągnięcia, teorię heliocentryczną oraz Układ Słoneczny. Pracowały z tekstem o Mikołaju Koperniku, obejrzały film edukacyjny „Historia Kopernika”, tworzyły owocowo-warzywne Układy Słoneczne, pracowały z robotem edukacyjnym Ozobot, tworząc drogi z kolejnością planet, układały planety w kolejności (praca z krążkami AR).
link - kliknij

 

W styczniu 2023 r. uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą przystąpili do kolejnego zadania, które  polegało na przygotowaniu kartek z życzeniami dla Mikołaja Kopernika z okazji jego 550. rocznicy urodzin. Dzieci przygotowały karty urodzinowe wykonane techniką scrapbookingu. Wykorzystały do tego maszynę do wycinania oraz wiele wzorów wykrojników. Powstał również piękny akwarelowy portret Kopernika oraz szkic jego popiersia. W pracę przygotowania urodzinowych kartek włączyli się również rodzice, którzy wspólnie z dziećmi zredagowali piękne rymowane życzenia, oraz starsze koleżanki, które, wykorzystując sztukę kaligrafii, niezwykle starannie i estetycznie wpisały życzenia do kart. Efektem wspólnych wysiłków były dwie karty, które trafiły na wystawę organizatorów w formie online.
link - kliknij

 

Tuż przed feriami siódmoklasiści nagrali film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Scenariusz wywiadu z patronem szkoły został napisany przez nauczyciela języka polskiego, który wraz z uczniami przeprowadził próby i we wsparciu nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej nagrał film zatytułowany „Poznajmy Mikołaja Kopernika – wywiad”. 
film   scenariusz

 

Podsumowaniem cyklu imprez było Święto Szkoły. Dnia 10 marca 2023 r. uczniowie, pracownicy i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym 77. rocznicy powstania Szkoły oraz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, naszego Patrona.
link - kliknij

 

Ponadto w ramach Święta Szkoły zrealizowaliśmy zadanie dodatkowe Programu – wystawa „Polacy – bohaterowie nauki”
link - kliknij


 
Koordynatorzy Projektu
Edyta Smulczyńska & Daria Panowicz

Szkoła Podstawowa

im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach

edukacja 

 

 

 

28 marca 2023
OBCHODY URODZIN PATRONA

sp@sppelczyce.pl

epuap: /sppelczyce1/SkrytkaESP

+48 95 768 54 29 - Sekretariat

+48 515 379 691 - Pedagog

+48 515 379 527 - Stołówka

ul. ks. kan. Henryka Raźniewskiego 3

73-260 Pełczyce

Polska